Komuniteti mysliman ne shqiperi

Komuniteti mysliman ne shqiperi

Drejtori i Medias në KMSH, Agron Hoxha shprehet: “Deri tani me sa shikojmë dhe jemi informuar nga komisioni i vlerësimit të Mar 12, 2019 · Ndaj, nga këto pozita e shoh të rrezikshme çdo lloj ndërhyrje (të importuar nga jashtë apo nga koniukturat e brendshme politike) në jetën e komuniteteve fetare në përgjithësi dhe ndaj Komunitetit Mysliman në veçanti, si komuniteti më i madh fetar te ne. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (KMSH), më 2 mars do të zgjedhë kryetarin e ri. “Komuniteti Mysliman i Shqipërisë po ndjek me shqetësim gjendjen e tensionuar në vend gjatë ditëve të fundit. imran has 3 jobs listed on their profile. Kjo është faqja zyrtare e Zyrës së Haxhit në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë Komuniteti Mysliman gërshetoi në Medrese së bashku me lëndët fetare edhe ato shkencore dhe bëri përpjekjet maksimale, që profilin dhe nivelin arsimor në të ta mbante në standardet më të larta të kohës, çka e bëri atë një ndër shkollat më të mira asokohe, por edhe sot. 0 International license. Mar 28, 2019 · -Hartimin dhe miratimin e Statutit te Komunitetit Mysliman te Shqiperise. www. Skëndër Bruçaj kërkon një mandat të dytë për të drejtuar këtë institucion fetar, ndërsa përballë tij do të konkurrojnë dy kandidatë të tjerë, ku spikat emri i Myftiut të Tiranës. Sections of this page. Bujar Spahiu, nënkryetari aktual i Komunitetit Mysliman shqiptar prej ditës së sotme do të marrë drjeitmin e këtij institucioni. Shqipëria është shtet laik dhe ne e rrespektojmë me rigorozitet këtë nocion, por kjo nuk na le pa përgjegjësi për gjendjen e popullit shqiptar, qofshin besimtarët tanë, të besimeve të ndryshme apo pa besim. Accessibility Help. Dec 07, 2019 Comments Off on Inagurohet xhamia e re e fshatit Shirq, Shkodër. Më shumë informacion mund të gjeni në sqarimet për politikën tonë të privatësisë (dhe te settings). 109316 likes · 1803 talking about this · 143 were here. kmsh. Aftësimi profesional, një nevojë emergjente për tregun e punës; Elevator Lab: Raiffeisen Bank Shqipëri dhe Kosovë mbyllin me sukses programin “Sfida Rajonale Elevator Lab 2019” Komuniteti Mysliman, Zyra e Gruas në këtë komunitet dhe Medreseja Tiranë kanë menduar se Nata e Kadrit dhe Bajrami janë ditë të shenjta, ndaj kanë shpërndarë ndihma ushqimore për 300 familje në nevojë. Komuniteti Mysliman Ne Tirane 7 xhami jane jashte kontrollit. Drejtori i Medias në KMSH, Agron Hoxha shprehet: “Deri tani me sa shikojmë dhe jemi informuar nga komisioni i vlerësimit të Komuniteti Mysliman thirrje politikës: Ulni gjakrat, merrni shembull nga ne. Gjithashtu bajrami do të falet në disa prej shesheve kryesore të qyteteve dhe nëpër xhami. Kryetari i Komunitetit Musliman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj, tha në intervistë për "Zërin e Amerikës, se gazetarët po goditen nga Që Komuniteti Mysliman i Shqipërisë të arrijë zhvillime të mëtejshme, ne do të vazhdojmë të punojmë me dedikimin që na karakterizon bashkë me qindra mijëra njerëz që janë pjesë e traditës dhe t’u urojmë mirëseardhjen të gjithë atyre që duan të mësojnë më shumë rreth tij. al - Komuniteti Mysliman i Shqiperise - Tirane Logimin? Sot 16 nentor 2019, Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvilloj nje takim ne Mejtepin e Pukes. “Ka qenë hoxhë i emëruar që nga 2015-a dhe shërbente tek xhamia e Çollakeve ne Qytetin Studenti. “Komuniteti Mysliman i Shqipërisë vëren me keqardhje që ditët e fundit është shtuar ndjeshëm gjuha e urrejtjes dhe islamofobisë nga individë të ndryshëm, të cilët Bujar Spahiu është zgjedhur ditën e sotme kryetar i Komuniteti Mysliman të Shqipërisë. Unë besoj se qoftë edhe me simbolikën e 100 pemëve që Komuniteti Mysliman na jep sot, vjen edhe një mesazh fantastik në kontekstin e gjërave që po ndodhin. Tek kjo deklarate shihet ndryshimi rrenjesor dhe lufta e vertete qe po zhvillohet ne Shqiperi. Kështu, Komunitetit Mysliman i Shqipërisë u themelua nga rilindës dhe firmëtarë të pavarësisë 95 vjet më parë, si një bashkësi që do të përfaqësonte zërin e besimtarëve myslimanë në Shqipëri, trojet shqiptare, madje, në mjaft raste edhe zërin e mbarë shqiptarëve. Sep 01, 2017 · Ceremonia e festës së Bajramit të Vogël është organizuar nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në sheshin “Skënderbej” në Tiranë. Feb 21, 2011 · This video is unavailable. Nov 27, 2019 · Komuniteti mysliman vë xhamitë dhe medresetë në dispozicion për të… Zgjerohet harta e dëmeve/ 170 banesa të dëmtuara vetëm në… Tragjedi në familjen Reçi/ Vdesin babai e vajza, kërkohen në… Komuniteti Mysliman i Shqipërisë me anë të bashkëpunimeve të tilla do të jetë gjithmonë në ndihmë të të tjerëve. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë i shpreh edhe një herë ngushëllimet familjarëve të viktimave dhe mbarë popullit francez, si dhe i uron shërim të shpejtë të lënduarve. Shih Medreseja (Tiranë). Bujar Spahiu do të jetë kryetari i ri i Komitetit Mysliman Shqiptar, i cili do të pasojë në këtë detyrë Skender Bruçajn, i cili u tërhoq një ditë më parë nga gara, transmeton Top Channel. FETO e cila nëpërmjet një shoqate të themeluar në vitin 1994 në vend ka marrë nën kontroll edhe arsimin fetar, ka marrë nën administrimin e saj medresetë në Kavajë, Korçë, Berat, Elbasan dhe Tiranë, ku duke privatizuar këto shkolla që ofrojnë arsim falas ka Ne përdorim identifikues pajisjesh për të përmirësuar ofertën tonë për ju. Komuniteti Mysliman . Por edhe pse ka në krye një emër të ri, komuniteti Mysliman doli i përçarë ga këto zgjedhje. 065. I dyti me 26 vota u rendit Ylli […] Faqja zyrtare e myftinise Fier, Komuniteti Mysliman i Shqiperise. 29:05  2 Mars 2019 Shoqërohet me akuza të forta procesi zgjedhor për kryetarin e ri të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. Të Gjitha Ditën e nesërme Komuniteti Mysliman i Shqipërisë zhvillon zgjedhjet, por qeveria duket qartasi që po ndërhyn, po njësoj dhe me të njëjtat mënyra sikur të jenë zgjedhje parlamentare! Populli thotë vesi del me shpirtin”, shprehet Salianji. Komuniteti Mysliman Shqiptar e ka pezulluar hoxhën që u akuzua për fshehje të krimit. Komuniteti mysliman i bën thirrje xhematit brenda tij ta çrrënjosin problemin e terrorizmit i cili është fshehur brenda tyre duke vënë maskën e Islamit”, theksohet në komunikatë. “Syri” shkruan se Komuniteti Mysliman i Shqipërisë e kërkonte pronën e tij, ndërsa pronari i “Disko Albanias”, Hajdin Sejdia pretendonte se ishte e tija. Pjesa kryesore e tij është e përqëndruar në zonat e Gjirokastrës, të Sarandës, të Delvinës dhe të Himarës, por anëtarë të Minoritet Etnik Grek jetojnë dhe në pjesë të tjera të territorit të Shqipërinë. Nuk ndalen lekundjet, termet 4. Të gjithë strukturat janë në gatishmeri. 03. Hoxha Hysen Shehu, njihet nga Komuniteti Mysliman Shqiptar. Në foton e postuar nga avokati në Facebook, shihen qartë, forcat e FNSH-së, të cilat janë futur brenda xhamisë së Namazgjasë, e cila është në ndërtim e sipër. Në deklaratë thuhet se ata janë të paanshëm dhe askush nuk duhet të bëjë fushatë ne emër të fesë. Ajo i bën konkurencë, ditës së Xhuma. “Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, duke vlerësuar rëndësinë e ushtrimit të votës së lirë si një e drejtë kushtetuese e çdo qytetari, i bën thirrje besimtarëve myslimanë dhe mbarë qytetarëve shqiptarë që ta përmbushin këtë detyrim në qetësi qytetare dhe në respekt të plotë të normave më të bukura që ne Kërkuesi, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, i është drejtuar me kërkesë Gjykatës Kushtetuese (Gjykata) sipas objektit, duke paraqitur këto shkaqe në mënyrë të përmbledhur: 5. Një muaj pas martesës me miliarderin 48 vite më të madh, aktorja e penduar: Dua të shpëtoj Si besimtar vete dua qe komuniteti myslyman shqiptar te kaloje nga shteti ne dore te besimtareve, te demokratizohet dhe keta qe jane aty po qene te zote te bejne pune te mire bujrum po sqene te largohen nga detyrat. Pas tërmetit tragjik që preku veçanërisht zonën e Durrësit dhe Thumanës, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë bën thirrje për ndihma urgjente. Të Gjitha Komuniteti Rom në Shqipëri jeton më së shumti në Shqipërinë e mesme dhe atë të jugut. kmsh. Dec 18, 2014 · Katalog i Veprimtarisë së Komunitetit Mysliman të Shqipërisë Në zbatim të vendimeve të Kongresit të Parë Mysliman, u themelua Komuniteti Mysliman Shqiptar dhe në të gjitha rrethet Komuniteti Mysliman i Shqipërisë hap dyert e xhamive në Tiranë dhe Durrës në shenjë solidariteti me qytetarët, të cilëve u janë dëmtuar banesat si pasojë e tërmetit. Cilido që nuk ka mundësi të organizojë prerjen dhe shpërndarjen e kurbanit në […] Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njoftoi besimtarët e tij se Fiter Bajrami do të falet ditën e martë, me 4 qershor, në orën 06:00 në “Sheshin Skenderbej”. Komuniteti Arumun . Etiketim: Komuniteti Mysliman InfoMedia Albania, e themeluar në Facebook më 11 Tetor 2010, është faqe/blog i specializuar në fushën e medias dhe televizionit. Ne kemi marrë masën e pezullimit deri në momentin që Gjykata të marrë masën e lirimit nga akuzat”, u shpreh Ylli Gura, myftiu i Tiranës. Pasojat që shqetësojnë gjithkënd pasqyrohen në rrezikun e shpërbërjes Dy mundësi kemi; o të mbjellim paqe, pemë, dashuri dhe shpresë, ose të mbjellim sherr e grindje mes njëri-tjetrit. 109,303 likes · 9,608 talking about this · 141 were here. Këto bashkime, edhe nëse nuk regjistrohen si persona juridikë, e fitojnë personalitetin juridik, automatikisht, pas depozitimit të Komuniteti Mysliman, si institucion që përfaqëson besimtarët myslimanë në Shqipëri, njëkohësisht është i kujdesshëm të ruajë edhe dinjitetin e fesë Islame dhe të asaj që ajo përfaqëson. Megjithese 90 zyrtaret kane zhvilluar takimin me dyer te mbyllura, burime nga mbledhja kane konfirmuar se vrasja dhe influenca ne rritje e radikaleve Muslimane te arsimuar ne vendet Arabe kane shkatuar nje Zgjedhjet për kreun e KMSH-së, kanë shënuar të dytin “dështim” të kryeministrit Rama, pas atij me zgjedhjet për kreun e FSHF-së kohë më parë, për të rrëmbyer të dy këto institucione – pa asgjë të përbashkët me njëra-tjetrën, veç një SH-jë në ankronim, që i përngjason në tingëllim. News of Today, Views of Tomorrow. Një nga të arrestuarit si bashkëpunëtor i grabitjes së Rinasit, Oltion Veseli, mësohet të ketë përfunduar studimet fetare dhe të ketë qenë hoxhë në xhaminë e Krujës, për një periudhë të caktuar para shumë kohësh. NJOFTIM Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se Fitër Bajrami për qytetin e Tiranës do të falet ditën e dielë në orën 06:00 në Zgjedhjet e nxorën atë fitues përballë myftiut të Tiranës Ylli Gurra, një nga tre kandidatët e mbetur në garë pas tërheqjhes së ish-kreut Skënder Bruçaj dhe myfiut të Kukësit, Islam Hoxha. Aktualisht ne rrethin e Pukes jane te hapura […] Komuniteti Mysliman njofton Dita e Arafatit është dita e nëntë e muajit Dhulhixhe sipas kalendarit hënor. ) ka thënë: “Dita më e mirë është dita e Arafatit. 8,6 хиљ. c’do ne Shqiperi nji rrace e tille Turqit nuk mundet te bashkjetojne kurr me nji shqiptare e akoma me pak me europiane . Komuniteti Musliman ka zhvilluar dje mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm, si pararendës i zgjedhjeve që do të zhvillohen për Kryetarin e ri të këtij institucioni, i cili, sipas të gjitha gjasave, pritet të vazhdojë të jetë po ai kryetari i vjetër, i padëshiruar dhe përfaqësues komod i interesave sektariste Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (Tiranë) Albania / Tirana / Tiranë World / Albania / Tirana / Tirana Bota / Shqipëria / / Rrethi i Tiranës Hoxha Hysen Shehu, njihet nga Komuniteti Mysliman Shqiptar. The community has a rich history and still observes religious days and the Albanian national day (Flag Day) on November 28. Myftiu i ri i emëruar është Lauren Luli i cili do të zëvendësoj myftiun e mëparshëm Gurra. Takimi filloj me grupin e pare te ketij Mejtepi ku zhvilloj nje ore mesimi ne forme takimi dhe bisede per te vijuar me pas takimin me grupin e dyte te Mejtepit. Komuniteti mysliman i bashkohet zjarrfikësve në shuarjen e flakëve në Pezë Publikuar tek: aktualitet , më 15:39 11-08-2017 Besimtarët myslimanë i janë përgjigjur pozitivisht thirrjes së bërë nga shërbimi zjarrëfikës i Tiranës për të qënë pjesë e aksioneve vullnetare për fikjen e flakëve. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton besimtarët se dita e parë e Kurban Bajramit është më 1 Shtator 2017. The latest Tweets from Komuniteti Mysliman (@KMSH1923). Hysen Shehu shërbente në xhaminë në Qytetin Studenti në Tiranë, por praktikonte edhe shërimin e sëmundjeve të ndryshme në banesë. Bujar Spahiu i shoqëruar nga Kancelari i Institucionit, z. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë me 2 Mars do të zgjedhë kryetarin e ri për një mandat 5-vjeçar. Raporti i lëshuar tregon se shkolla ka pasur presion nga komuniteti mysliman për kët ëqështje, edhe pse ata e kishin lavdëruar shkollën për mënyrën s e si i drejtojnë prindërve një varg çështjesh shkollore të rëndësishme. Mar 05, 2017 · Akuza ‘bombë’ Turqisë: Komuniteti Mysliman në Shqipëri kontrollohet nga Gylen, ka ndikim edhe tek mediat. Funksioni i Keshillit te Nalte i Sheriatit Keshilli i Nalte zgjidhej nga Kongresi Mysliman i cili zhvillonte punimet ne cdo kater vjet. KomunitetiMysliman edhe këtë vit do realizojë shpërndarjen e mishit të Kurbanit në bazë të një grafiku, ku do të përfitojnë familjet në nevojë në shkallë vendi. Sipas KMSH, kjo gjuhe dëmton rëndë bashkëjetesën fetare. Lajmin e bën të ditur një prej zyrtarëve të KMSH-së, Ilir Selba. Posts about Komuniteti Mysliman i Shqiperise written by gentib. Falënderoj të gjithë donatorët, ambasadën dhe Qendrën Bamirëse dhe Humanitare “Mbreti Selman””, – tha ndër të tjera kryetari i KMSH-së. This place is listed in the place of worship category of the geodruid tiranë 2019 guide. 1 maji dita nderkobetare e punetoreve,1 maji historia,1 maji ne shqiperi,28 nanduer,28 nentor,28-nanduer,28-nentor,7 dhe 8 marsi,7 marsi dita e mesuesve,7 marsi festa e mesuesve,7marsi,8 Mars,8 marsi dita e gruas,8 marsi dita e nenave,8Marsi,abat shale,abaz ermenji,abaz golemi,abaz xhudi,abaz-golemi,abaz-golemi-xhudi,abaz-xhudi,abazgolemi,adelajde saraci,Adelina Mamaqi,Adem Bekteshi,Adem Kështu, Komunitetit Mysliman i Shqipërisë u themelua nga rilindës dhe firmëtarë të pavarësisë 95 vjet më parë, si një bashkësi që do të përfaqësonte zërin e besimtarëve myslimanë në Shqipëri, trojet shqiptare, madje, në mjaft raste edhe zërin e mbarë shqiptarëve. Kreu aktual Skënder Brucaj do të kandidojë për një mandat të dytë. Ne bashkohemi me dhimbjen e tyre dhe urojmë që drejtësia të veprojë sa më shpejt. Shqipëria është shtet laik dhe ne e rrespektojmë me rigorozitet këtë Në Shqipëri ekziston Minoritet Etnik Autokton Grek, prezenca e së cilit datohet që prej shekullit të shtatë para Krishtit. Ky portal u themelua më 1 Gusht 2016, me qëllim që të bëhet një medium i besueshëm, i pa-anshëm politikisht, i pavarur dhe duke synuar gjithmonë që me ndershmëri të zhvillojë detyrën e një mediumi të dashur për lexuesin shqiptar. Ditën e nesërme Komuniteti Mysliman i Shqipërisë zhvillon zgjedhjet, por qeveria duket qartasi që po ndërhyn, po njësoj dhe me të njëjtat mënyra sikur të jenë zgjedhje parlamentare! Populli thotë vesi del me shpirtin”, shprehet Salianji. Në kuadër të muajit të Bekuar të Ramazanit, mbrëmjen e djeshme Myftinia e Fierit shtroi iftar për besimtarët e qytetit. Nov 27, 2019 · Komuniteti mysliman vë xhamitë dhe medresetë në dispozicion për të… Zgjerohet harta e dëmeve/ 170 banesa të dëmtuara vetëm në… Tragjedi në familjen Reçi/ Vdesin babai e vajza, kërkohen në… Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka dalë në një deklaratë lidhur me situatën politike në vend. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë i shprehu sakaq edhe një herë ngushëllimet familjarëve të viktimave dhe mbarë popullit francez, si dhe i uroi shërim të shpejtë të lënduarve: Ne bashkohemi me dhimbjen e tyre dhe urojmë që drejtësia të veprojë sa më shpejt”. e sipas mendimin tim duhet te ndergjegjesohen edhe ato vet ne kte aspekt se jan njeres me te drejta te njillojta si cdo qytetare tjeter mos te kene asnje trembje per te drejten e tyre e duhet te jen pjes aktive ne shoqeri. Harmony Forum. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në të gjithë veprimtatinë e tij si person juridik, përfaqësohet nga Kryetari i  Komuniteti Mysliman i Shqipërisë. Myftiu: Ne jemi urdhëruar të punojmë edhe nëse bëhet kiameti… AKTUALITET Intervistë me Myftiun e Shkodrës, Imam Muhamed Sytarin NDËRFETARE Zyra e Haxhit - Komuniteti Mysliman i Shqipërisë. Jul 26, 2019 · Komuniteti mysliman ka treguar se është ndodhur me ndihma të përditëshme për familjet në vështirësi të Floqit duke ndjekur gjendjen atje. al. Gjithashtu ka reaguar edhe përfaqësuesi i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Ylli Gurra, i cili e quajti Lloçin hajdut të pafytyrë dhe i bëri thirrje qytetarëve të mos bien pre e abuzuesve që nuk kanë asgjë të përbashkët me fenë islame. Fatmira Musaj Komuniteti Mysliman Shqiptar dhe figura te shquara te tij, kane luajtur nje rol te rendesishem ne lufte per liri, pavaresi dhe shtet kombetar. : You are free: to share – to copy, distribute and transmit the work; to remix – to adapt the work Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njoftoi sot besimtarët se Fitër Bajrami do të falet ditën e martë, më 4 qershor, në orën 06:00 në “Sheshin Skenderbej”, Tiranë. Jump to. Spahiu siguroi fitoren që në raundin e parë, duke arritur të merrte 59 vota, ndërsa myftiu i Tiranës Ylli Gurra mori 26 vota dhe kandidati i tretë Gramoz Blliku, vetëm 2 vota. Aktualitet Bota. Skënder Bruçajn si kryetarin e ri të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë solidarizohet me të gjithë të dëmtuarit dhe të prekurit nga tërmeti në Tiranë, Durrës, Krujë dhe qytetet e tjera. Punen e kreut te komunitetit mysliman ne Shqiperi , mendoj t ia ngarkojne islamikut anadollak Besnik Mustafai , i cili si tropojan mesjetar qe eshte , i ka edhe te gjitha garancite per besnikeri ndaj bajraktarit serb te Vicidolit ! Komuniteti Mysliman: Jo, xhamisë që ofron Edi Rama Tiranë, 3 Maj 2011 NOA – Komuniteti Mysliman i Shqipërisë shprehet kundër xhamisë së re që ofrohet nga kryetari i Bashkisë Tiranë, Edi Rama, duke deklaruar sot zyrtarisht se “shpalljen e projektit fitues e vlerësojmë si të parakohshme”. Lidhur me vlerën e kësaj dite, Profeti (a. Pasojat që shqetësojnë gjithkënd pasqyrohen në rrezikun e shpërbërjes Komuniteti mysliman për prishjen e xhamive dhe kishave 6 Shkurt 2017 Kulturë , LAJME , Vendi 338 Shikime Me ardhjen e sistemit komunist në vendin tonë në vitin 1944, filloi një propagandë e pastër antifetare. Dec 18, 2014 · Katalog i Veprimtarisë së Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. mjaft duke pa njeres te ktij komuniteti e sidomos femij te vegjel ALBANIA Forum. Ne përdorim identifikues pajisjesh për të përmirësuar ofertën tonë për ju. Komuniteti Katolik do miratimin e reformes si nje komunitet me afer vlerave Europiane kurse ai Mysulman kerkon reformen me konsensus mes paleve. . "Komuniteti Mysliman i Shqipërisë po ndjek me shqetësim gjendjen e tensionuar në vend gjatë ditëve të fundit. свиђања. Taulant Bica, sëbashku me Myftiun e Shkodrës, z. 19 Komuniteti Mysliman falet sërish në ‘Sheshin Skënderbej’ Komuniteti Mysliman i Shqipërisë reagon pas vendimit të qeverisë për mbylljen e kazinove dhe basteve sportive në zonat e banuar në fund të këtij viti, duke theksuar se ky është një lajm i mirë për mbrojtjen e të rinjve nga rënia në kthetrat e këtyre veseve. Qeveria shqiptare ka ndarë buxhetin për bashkësitë fetare në vend. al KMSH, thirrje për solidarizim me familjet e prekura nga tërmeti Komuniteti Mysliman i Shqipërisë e ndjen të nevojshme dhe tepër urgjente që nëpërmjet të gjitha strukturave te tij, me të cilat operon si myftini, xhami, medrestë dhe KU BEDËR të mobilizohet në mbledhjen e ndihmave për f Ndërkohë Komuniteti Mysliman ka publikuar edhe programin për këtë ditë të shenjtë për besimtarët. 8 balle ne mesnate ne Durres dhe Tirane; Largimi i qytetareve nga Durresi, sizmologu: Alarmi fals, nuk ka rrezik per Cunami; EMRAT/ Publikohet lista e 46 personave qe nderruan jete ne termetin qe goditi vendin Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (KMSH), më 2 mars do të zgjedhë kryetarin e ri. 1. Apr 08, 2019 · Komuniteti Rom marshon në kërkim të shërbimeve dhe strehimit në Tiranë. Dijetari mysliman, i cili në vitin 2015 trazoi rajonin duke pretenduar se Perandoria Osmane ishte një kalifat i rrejshëm dhe i cili theksoi se në vitin 1995 serbët nuk kryen gjenocid kundër boshnjakëve në Srebrenicë, thotë se ai dëshiron të ndihmojë myslimanët nga rajoni që të mos “turpërohen” ” kur ata të dalin… Duke shkuar keshtu ne 8 numri i viktimave, gjithnje sipas te dhenave paraprake. 2018 në Selinë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, ku janë marrë disa vendime të rëndësishme, lidhur me mirëfunksionimin dhe disa ndryshime  2 Mars 2019 Këshilli i Përgjithshëm i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë ka zgjedhur që në raundin e parë me 2/3 të votave kryetarin e ri që do të drejtojë  Kryetari i ri, në letër, i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Bujar Spahiu, me rastin e marrjes së detyrës, priti në një takim policin Agron Sojati, Kordinator  Instagram. Komuniteti Mysliman Shqiptar thotë se kohët e fundit është shtuar islamofobia dhe gjuha e urrejtjes. Komuniteti Mysliman (Tiranë) ose Medreseja e Tiranës është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Tiranës, në qarkun e Tiranës, Shqipëri ndërtuar gjatë viteve 30’ në stilin art deko. Tirana, Albania. Pas faljes së namazit, festa e Fitër Bajramit vijoi me vizita të figurave të rëndësishme në vend në selinë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. Tirana, Albania Dhe në këtë rast meqë kemi të bëjmë me komunitetin më të madh fetar, siç është Komuniteti Mysliman Shqiptar pati një vëmendje të veçantë dhe në këtë kohë unë natyrisht isha një prej kandidatëve në garë për kreun e KMSH-së, nëse Këshilli i Përgjithshëm do të më jepte besimin për mandatin 5 vjeçar. 22. Besimtarët janë falur në orët e para të mëngjesit për herë të parë në sheshin e ri. Subscribe. Faqja zyrtare e myftinise Fier, Komuniteti Mysliman i Shqiperise. Komuniteti Mysliman ka reaguar me një deklaratë për zgjedhjet e qershorit. svg. Duke shkuar keshtu ne 8 numri i viktimave, gjithnje sipas te dhenave paraprake. 7,649 views; 5 years ago. See the complete profile on LinkedIn and discover imran’s connections and jobs at similar companies. Një grup aktivistësh të komunitetit rom marshuan të hënën në rrugët e Tiranës për të kërkuar më shumë akses në shërbimet shtetërore, në Ditën Ndërkombëtare të Romëve. Bujar Spahiu arriti që të fitonte që në  The latest Tweets from Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (@KMSH1923). Kryetari i Komunitetit Mysliman Bujar Spahiu, të premten vizitoi fshatin Floq ku u dhanë edhe ndihmat në vlera financiare dhe ushqimore. Ai fitoi përballë dy kandidatëve të tjerë duke siguruar 59 vota. Historia Komuniteti Mysliman i Shqipërisë. Popullsia rome përbëhet nga disa nëngrupe dhe në përgjithësi është ruajtur gjuha rome si dhe aspekte të caktuara të kulturës. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se Fitër Bajrami do të falet ditën e premte në orën 0600 në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, Tiranë Programi fillon në orën 0530 dhe mbaron në orën 615Së bashku me programin e plotë, Komuniteti Mysliman përcjell edhe urimin e kryetarit të KMSHsë, H Skender Bruçaj për Fitër Bajramin, për të gjithë Komuniteti Mysliman STOP STOP- EMISIONI 87 (SEZONI 4) 31 dhjetor 2018 Viti i Ri, dy shtepi te reja per dy familje ne nevoje! 01/01/2019, 13:13 01/01/2019. 06/07/2016 Myftiu priti Kryeimamin e B. Komuniteti i bën thirrje forcave politike të ulin gjakrat dhe të marrin shembull nga dialogu i feve në vend. KMSH) është një institucion fetar i pavarur i myslimanëve në Shqipëri, themelimi zyrtar i të cilit daton më 24 shkurt 1923  Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. dr. Nënkryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. turqit jane si acidi qe asgje nuk mundet ti bashkohet . 11/03/2019  Ato me anë të një njoftimi zyrtar në faqen e ambasadës ruse në Shqipëri, bënë me dije se edhe komuniteti mysliman rus është sensibilizuar me tragjedinë që ka   29 Janar 2009 Këshilli i Ministrave i Republikës së Shqipërisë dhe Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, bazuar në parimet e lirisë së ndërgjegjes dhe të besimit  3 Tetor 2019 Komuniteti mysliman në Shkodër, më në krye Mohammed Sytari, autorizon familjen Gokovi duke u ndjerë thellësisht të pasigurt në Shqipëri. Ivana Dervishi është gazetare dhe fotoreportere e Rrjetit Ballkanik për Gazetari Investigative në Shqipëri nga viti 2014. Komuniteti mysliman për prishjen e xhamive dhe kishave 6 Shkurt 2017 Kulturë , LAJME , Vendi 338 Shikime Me ardhjen e sistemit komunist në vendin tonë në vitin 1944, filloi një propagandë e pastër antifetare. Mbështetja e këtij procesi shtetformues dhe civilizues nga komuniteti mysliman ishte i rëndësishëm. Më parë, Bujar Spahiu mbante postin e nënkryetarit të KMSH, ndërkohë ditën e sotme u zgjodh në krye të institucionit në fjalë me 59 vota. Gurra tashmë ka marrë postin e Këshilltarit të kryetarit të KMSH. al - Kjo eshte faqja zyrtare e Komunitetit Mysliman te Shqiperise, institucionit perfaqesues i bashkesise islame ne Shqiperi www. Drejtori i Medias në KMSH, Agron Hoxha shprehet: “Deri tani me sa shikojmë dhe jemi informuar nga komisioni i vlerësimit të Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka dalë në një deklaratë lidhur me situatën politike në vend. Për këtë arsye, çdo stereotipizim, ofendim i përgjithshëm mbi fenë myslimane dhe myslimanët, kuptohet që është shqetësues. Sot 16 nentor 2019, Myftiu i Pukes Gezim Kopani zhvilloj nje takim ne Mejtepin e Pukes. Jun 21, 2017 · Qëllimi kryesor i takimeve me partite politike në vend është që të bëjë të mundur që komuniteti LGBTI, përmes këtij Manifesti, të ketë zërin e tij në parlamentin e ardhshëm, ku së bashku më partite politike, krahas përfshirjes së pikave që përmban Manifesti, do të punohet për realizimin e dy prej prioriteteve kryesore Shqiperi: Kuvendi I Muslimaneve konfirmon vijen e moderuar (ANSA)-Tirane-16 Maj Pas nje debate te brendshem te tejzgjatur, komuniteti musliman I Shqiperise hodhi poshte propozimin e nje axhende ekstremiste duke konfirmuar edhe nje here se ky komunitet I perket rrymes te moderuar. Harmonia dhe mirëkuptimi midis komuniteteve fetare në Shqipëri nuk mund të lihet pa përmendur edhe në një ceremoni të tillë ku përkujtohet 95 Vjetori i Komunitetit Mysliman . “Vellezer e motra ne keto caste te veshtira pë po kalon Durrsi Tirana për shkak të […] Jun 04, 2019 · KREMTOHET RINGJALLJA E KRISHTIT,NE FESTEN E PASHKES MESAZHE PAQEJE DHE PER POLITIKEN LAJM Komuniteti mysliman dënon ISIS - Top Channel Albania - News - Lajme View imran lala’s profile on LinkedIn, the world's largest professional community. Ne kemi marrë masën e pezullimit deri në momentin që Gjykata të marrë masën e lirimit nga akuzat”, u shpreh Ylli Gura, myftiu i Tiranës, transmeton tch. “Modeli shqiptar i harmonisë dhe i mirëkuptimi midis komuniteteve fetare është një pasuri e çmuar për ne shqiptarët dhe një shembull për mbarë This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4. Ne emer te vlerave. Watch Queue Queue The latest Tweets from Komuniteti Mysliman (@KMSH1923). Nga materialet e shfletuara arkivore dhe literatura që lidhet me festimin e Ditës së Flamurit nga Komuniteti Mysliman i Fierit në atë kohë, mund të përfundojmë se Komuniteti dhe drejtuesit e tij, të ndihmuar edhe nga organet shtetërore të kohës, kishin një qasje me respekt për këtë ditë. Shqipëria është shtet laik dhe ne e rrespektojmë me rigorozitet këtë May 02, 2019 · Në prag të Muajit të Bekuar të Ramazanit, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në bashkëpunim me Qendrën Bamirëse dhe Humanitare “Mbreti Selman” dhe Ambasadën e Arabisë Sauditë në Tiranë çelën fushatën e bamirësisë në ndihmë të 7300 familjeve me vështirësi ekonomike në mbarë vendin tonë. Sipas të dhënave të Censusit në Republikën e Shqipërisë, të publikuara në datën 13 dhjetor 2012, në këtë vend egzistojnë 8. Drejtuesit e komunitetit Musliman ne Shqiperi kane zhvilluar nje takim urgjent me 27 Janar, pasi nje zyrtar i larte i komunitetit eshte vrare disa dite me pare ne Tirane. 109,170 likes · 846 talking about this · 141 were here. Agron Hoxha, drejtor i Medias në KMSH, shprehet: “Deri tani me sa shikojmë dhe jemi informuar nga komisioni i vlerësimit të kandidaturave është kandidat Rabini për Ballkanin dhe Shqipërinë, Yoel Kaplan, shoqëruar nga pjesëtari i komunitetit shqiptaro-hebre, Sokol Pirra, zhvilloi një vizitë në ambientet e Top Channel, ku takoi presidenten e Top Medias, Vjollca Hoxha, në shenjë falënderimi për hapësirën që Top Channel i ka dedikuar, në programacionin e tij, historisë së hebrenjve. Watch Queue Queue. The community is serviced by the Albania-Australia Community Association and the Albania-Australia Women’s Association. PËRCAKTIMIN E MASËS SË FINANCIMIT, NGA Ndjekie penale mashtruesit që ngacmonte vajza, Komuniteti Mysliman reagon ashpër 00:56 / E enjte, 29 Mars 2018 Emisioni “Stop” transmetoi dje skandalin e të ashtuquajturit hoxhë, Fatmir Lloçit, i cili me pretekstin e shërimit ngacmonte seksualisht gratë e vajzat që i shkonin në banesë. May 16, 2014 · Rabini për Ballkanin dhe Shqipërinë, Yoel Kaplan, shoqëruar nga pjesëtari i komunitetit shqiptaro-hebre, Sokol Pirra, zhvilloi një vizitë në ambientet e Top Channel, ku takoi presidenten e Komuniteti Musliman i Shqipërisë dënoi me forcë vrasjen e gazetarëve në Paris, duke theksuar se asnjë vrasje nuk mund të bazohet në fenë islame. “Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, duke vlerësuar rëndësinë e ushtrimit të votës së lirë si një e drejtë kushtetuese e çd Dy vjet më parë, situata ishte shumë ndryshe, ndërsa sot ne kemi shumë aktorë që organizojnë një numër të caktuar aktivitetesh. Komuniteti Mysliman Shqiptar ka pezulluar hoxhën që u akuzua për fshehje të krimit. Bruçaj, prej vitesh drejtues në universitete, ishte propozuar si kandidaturë nga Komuniteti Mysliman. Rreth komunitetit arumun. shifni efektet e rraces se mutit ne Shqiperi , ku gjithcka bie ne kontakte me te ,degjenron ne nji qenie tjeter ,duke shkuar drejte shkaterrimit . Cilido që nuk ka mundësi të organizojë prerjen dhe shpërndarjen e kurbanit në […] Jul 11, 2019 · Shamia ndalohet në shkollat e Kosovës, reagon komuniteti mysliman July 11, 2019 Pjesëtarë të komunitetit mysliman në Kosovë dhe studiues të besimit po bëjnë thirrje për ndryshimin e udhëzimit administrativ të Ministrisë së Arsimit, i cili ndalon uniformat fetare në shkolla. 2007". MUZEU ISLAM KMSH, thirrje për mbledhjen e librave të vjetër Komuniteti Mysliman i Shqipërisë për herë të parë KMSH bën Bujar Spahiu është zgjedhur kryetari i ri i Komunitetit Mysliman në Shqipëri Spahiu është zgjedhur me shumicë votash në krye të komunitetit, ndërkohë që më parë ishte në postin e nënkryetarit te KMSH. Hysen Shehu shërbente në xhaminë në Qytetin Studenti në Tiranë, por praktikonte edhe shërimin e sëmundjeve të ndryshme në banese ku edhe regjistroi rrëfimin e nuses që vrau vjehrrën duke e helmuar me fostoksinë. Spoti i KMSH, Ramazan 2014 (HD) - Duration: 50 seconds. Në njoftim thuhet se Fiter Bajrami do të falet ditën e martë, më 4 qershor, në orën 06:00 në “Sheshin Skenderbej”, Tiranë. The Albanian community in Shepparton is the oldest Muslim community in country Victoria. -Hartimin dhe miratimin e Rregullores mbi organizimin e vakfeve myslimane ne Shqiperi. b). Introductions/ Celebrations Forums. Komuniteti Mysliman dhe bizneset i bashkohen nismës për të mbjellë pemë në Farkë dhe Kashar, Veliaj: Më mirë mbjellim pemë, se sherr e shamatë Posted on 23 Prill, 2017 12:47 by TemA Online in Aktualitet, Sociale Komuniteti Mysliman i Shqipërisë me anë të bashkëpunimeve të tilla do të jetë gjithmonë në ndihmë të të tjerëve. Vendimi i publikuar në faqen e kryeministrisë, zbulon se më shumë para kanë shkuar për KMSH-në, ndërsa janë ndarë para barabartë për Kishën Ortodokse dhe Kishën Katolike. Përmes një postimi në rrjetet sociale, kreu i shtetit uron besimtarët myslimanë për agjërim të mbarë e të pranuar. Find a hotel nearby (1 mile) with booking. Avokati i njohur, Altin Goxhaj, ka publikuar skandalin e radhës, ku kësaj here është i përfshirë Komuniteti Mysliman. Kryetari i Komunitetit Musliman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj, tha në intervistë për "Zërin e Amerikës, se gazetarët po goditen nga Nov 27, 2018 · Po si u shënua kjo festë nga Komuniteti Mysliman Shqiptar gjatë viteve 1920-1924 Shkresa e Kryetarit të Bashkisë së Tiranës drejtuar GJNSH më 1922 Dokumentacioni nga fondi i Komunitetit Mysliman, që gjendet në Arkivin e Shtetit Shqiptar, ofron mjaft të dhëna për organizimin e kësaj feste ndër vite, por edhe në vitet që ne kemi Komuniteti Mysliman (Tiranë) ose Medreseja e Tiranës është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Tiranës, në qarkun e Tiranës, Shqipëri ndërtuar gjatë viteve 30’ në stilin art deko. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njoftoi sot besimtarët se Fitër Bajrami do të falet ditën e martë, më 4 qershor, në orën 06:00 në “Sheshin Skenderbej”, Tiranë. Sipas zyrës së shtypit të Komunitetit Mysliman, Këshilli i Përgjithshëm, i mbledhur dje në mbledhjen e tij të zakonshme, zgjodhi z. Music Forum. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë organizoi paraditen e sotme (3 Tetor 2013), promovimin e librit të konferencës shkencore mbarëshqiptare, zhvilluar me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së pavarësisë më 28-29 shtator 2012, “Kontributi i prijësve myslimanë në formësimin e vetëdijes dhe identitetit kombëtar”. Xhamia, Rama: Do jem donator modest,… 6 vite më parë 0 Views. Ora 10:12 Me nje foto ku duket karvani i forca te ushtrise se Kosoves qe eshte nisur ne Shqiperi, Presidenti Meta ka falënderuar shtetin e Kosoves per ndihmen dhe gatishmerine e treguar ne keto momente te veshtira per shqiptaret e Shqiperise. Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra mori 26 vota ndërsa Myftiu i Lushnjës, Gramoz Blliku mori vetëm 2 vota. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "122 më 05. Cliccando sul pulsante "OK", effettuando lo scrolling della pagina o chiudendo il presente banner autorizzi al loro utilizzo. Me vote te zgjidhet kryetari, ne para 1500 vitesh i zgjidhnim me vote udheheqsit ti zgjedhim dhe tani. 3K subscribers. Dy mundësi kemi; o të mbjellim paqe, pemë, dashuri dhe shpresë, ose të mbjellim sherr e grindje mes njëri-tjetrit. Një muaj pas martesës me miliarderin 48 vite më të madh, aktorja e penduar: Dua të shpëtoj 31/07/2014 . Komuniteti serb në Shqipëri - Besim në marrëdhëniet e mira Shqipëri-Serbi Kjo do të jetë një zhvillim pozitiv edhe për ne, pakicën kombëtare serbe, që jeton në Shqipëri për të Dy vjet më parë, situata ishte shumë ndryshe, ndërsa sot ne kemi shumë aktorë që organizojnë një numër të caktuar aktivitetesh. “Modeli shqiptar i harmonisë dhe i mirëkuptimi midis komuniteteve fetare është një pasuri e çmuar për ne shqiptarët dhe një shembull për mbarë Hoxha Hysen Shehu, njihet nga Komuniteti Mysliman Shqiptar. 1. Ndërkohë që ekosistemi shqiptar aktualisht po operon në të njëjtën linjë me praktikat ndërkombëtare, ne të gjithë biem dakord që ky ekosistem është ende i ri. Ylli Cikalleshi dhe Këshilltari për Marrëdhëniet me  KRYETARI. Samarxhi u shpreh se se zgjedhja e Bujar Spahiu ishte totalisht e merituar, ndërsa shprehu me bindje se kandidatët e tjerë nuk ishin në lartësinë e duhur. Studimi “Sherbimet vendore dhe komuniteti LGT në Shqipëri” është përpjekja e parë serioze për të vlerësuar nivelin e ofrimit të shërbimeve në nivel lokal nga zyrtarët publikë përkundrejt personave që i përkasin komunitetit LGBT. TË GJITHA hapat që duhet të ndiqni nëse pallati juaj shpallet i pabanueshëm…Udhëzimi për STREHIM Komuniteti Mysliman në zgjedhje, kush janë dy imamët që do sfidojnë Bruçajn Kulture Kryetari aktual i Kominitat Mylsiman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj, do të kandidojë për një mandat të dytë. Komuniteti Musliman i Shqipërisë dënoi me forcë vrasjen e gazetarëve në Paris, duke theksuar se asnjë vrasje nuk mund të bazohet në fenë islame. Sot, në orët e para të mëngjesit, të gjithë së bashku përjetuam momente tensioni dhe frike, si pasojë e tërmetit që përfshiu të gjithë vendin. On Mar 5, 2017. Pa mohuar rëndësinë e dy komuniteteve të tjera, në këtë drejtim, komuniteti mysliman kishte një shtrirje gjeografike në tërë vendin dhe një përqindje të lartë të besimtarëve që arrinte në afro 70% të popullsisë. KRYETARI I KOMUNITETIT MYSLIMAN. Komuniteti Mysliman Shqiptar me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit shtroi një darkë iftar, ku merrte pjesë edhe presidenti i Republikës, Ilir Meta. 19 Gusht 2018 Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se namazi i Kurban Bajramit, ditën e martë, 21 gusht 2018, do të falet në orën . … “Komuniteti Mysliman i Shqipërisë po ndjek me shqetësim gjendjen e tensionuar në vend gjatë ditëve të fundit. Mar 12, 2019 · Ndaj, nga këto pozita e shoh të rrezikshme çdo lloj ndërhyrje (të importuar nga jashtë apo nga koniukturat e brendshme politike) në jetën e komuniteteve fetare në përgjithësi dhe ndaj Komunitetit Mysliman në veçanti, si komuniteti më i madh fetar te ne. Ndodhesh në Kreu » Posts Tagged "komuniteti mysliman" Tag Archives : komuniteti mysliman. KMSH, iftar me gazetarët #ramazan2014 Komuniteti Mysliman i Shqipërisë shtroi një iftar me gazetarët më të njohur në vend si dhe me të gjithë bashkëpuntorët e emisioneve televizive dhe atyre radiofonike që Komuniteti Mysliman ka realizuar për gjatë muajit Ramazan. Komuniteti Mysilman i Shqipërisë ka liruar nga detyra ditën e sotme Myftiun e Tiranës, Ylli Gurra. Formation, 24 February 1923 ;  Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (shk. Be the first to review » komuniteti mysliman is located e852 in tiranë in the region of tiranë (shqipëria). s. Apr 26, 2017 · Komunitetet te minoriteteve ne shqiperi ka qen e do jen pjese e pandashme e jetes ne shoqerine shqiptare. com është portal informativ në gjuhën shqipe i fokusuar kryesisht në mbulimin me lajme dhe informacione nga Maqedonia. … Komuniteti Mysliman, si institucion që përfaqëson besimtarët myslimanë në Shqipëri, njëkohësisht është i kujdesshëm të ruajë edhe dinjitetin e fesë Islame dhe të asaj që ajo përfaqëson. KMSH u bën thirrje të gjithë myftinjve, imamëve, besimtarëve, mësuesve dhe studentëve që të fillojnë organizimin në të gjithë vendin për mbledhjen e ndihmave në vlera monetare Komuniteti Mysliman dhe legjislacioni E Shtune, 20 Maj 2006 ,Korrieri Nga prof. Në votim morën pjesë 87 anëtarë, ndërkohë që Spahiu arriti në marrë 59 vota. Reagimi i plotë “Komuniteti Mysliman i Shqipërisë po ndjek me shqetësim gjendjen e tensionuar në vend gjatë ditëve të fundit. Komuniteti Mysliman feston Bajramin, mesazhe dhe për politikën. Qëllimi i kësaj dreke ishte që të moshuarit të kalonin një ditë ndryshe, duke festuar me njëri-tjetrin dhe duke shkëmbyer urime për Kurban Bajramin”, thuhet në njoftimin e KSHM-së. LAJMET NGA "Komuniteti Mysliman i Shqipërisë" Mijëra besimtarë në Shqipëri , përkujtojnë Profetin Muhamed, Rama kërkon të nis mësimi fetar në shkolla. “Komuniteti Mysliman i Shqipërisë me rastin e Kurban Bajramit ka shtruar drekën e kësaj feste në Shtëpinë e të Moshuarve në Tiranë. Ne pak fjale draftin e PD dhe te LSI. Alpha (General) Forum. Programi fillon në orën 05:30 dhe mbaron në orën 6:15. Kreu » Lajme » Aktualitet » Komuniteti Mysliman Ne Tirane 7 xhami jane jashte kontrollit . Hajdin Sejdia humb gjyqin, Komuniteti Mysliman merr pronën tek “Disko Albania” në Tiranë Ka përfunduar odiseja e gjyqeve për tokën tek ish-Disko Albania në Tiranë. 109,417 likes · 1,085 talking about this · 137 were here. 266 arumunë (0. 06. 10. Dec 18, 2014 · Komuniteti Mysliman i Shqipërisë që nga themelimi i tij, është drejtuar e kryesuar nga këta udhëheqës të Fesë Islame: 1) Haxhi Vehbi Dibra (1867-1937) - Kryetari i parë i Parlamentit TIRANË- Edhe Komuniteti Mysliman Shqiptar është shprehur sot kundër martesave homoseksuale, ndërkohë që projektligji i hartuar për ta është një shkelje e rëndë e moralit, që bie ndesh me traditat shqiptare. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë kryen një akt të turpshëm në Tiranë: Mbulon Skënderbeun gjatë faljes së Bajramit (FOTO) 01/09/2017 Besimtarët janë falur në orët e para të mëngjesit për herë të parë në sheshin e ri. Ndër të tjera dihet që në Shqipëri ndodhen edhe dy universitete të cilat njihen për afërsinë me organizatën. Tirana, Albania Oct 13, 2018 · Komuniteti Mysliman i Shqipërisë. 0. The Muslim Community of Albania is an independent religious organisation of Muslims in Komuniteti Mysliman i Shqipërisë. Allahu im, jepna neve të mira, mbarësi dhe dobi në këtë botë dhe në · Follow Me! Youtube. Rezart Halili PRODUCTION. PËRCAKTIMIN E MASËS SË FINANCIMIT, NGA Mar 01, 2019 · Komuniteti Mysliman Shqiptar i cili historikisht është i vetmi komunitet fetar, që s’ka pasur e s’ka, si dhe e ka të inkuadruar në statut, që të gjithë punonjësit e saj, që nga imami i thjeshtë, e deri te kreu i saj, të gjitha burimet njerëzore i ka shqiptarë dhe nënshtetas të Republikës së Shqipërisë. Edhe komiteti Mysliman Shqiptar ka raportuar per disa xhami qe nuk i binden. al Facebook To connect with Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, join Facebook today. Njohet Komuniteti Protestant ne Shqiperi. “Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, duke vlerësuar rëndësinë e ushtrimit të votës së lirë si një e drejtë kushtetuese e çdo qytetari, i bën thirrje besimtarëve myslimanë dhe mbarë qytetarëve shqiptarë që ta përmbushin këtë detyrim në qetësi qytetare dhe në respekt të plotë të normave më të bukura që ne trashëgojmë. Ai deklaron se në këtë muaj të shenjtë më shumë se në çdo muaj tjetër duhet të lutemi për paqe pasi ky është muaji i mëshirës dhe tolerancës. Islame në Ostros. Dervishi është trajnuar nga Reuters për teknikat e fotolajmit në 2015, si dhe ka marrë pjesë në Shkollën Verore për Gazetari Investigative të BIRN në vitin 2016. Sherbimi sekret ka infiltruar brenda ketyre xhamive persona qe raportojne per çdo gje qe mendohet apo veprohet ne keto xhami, nderkohet se mesohet se ne nje prej xhamive mund te nderhyhet per kontroll dhe arrestime. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, me vullnetin e tij të lirë, mund të krijojë bashkime fetare, nëpërmjet bashkimit me bashkësi të tjera fetare, me qëllim që të realizohen synimet e përbashkëta. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka dalë në një deklaratë lidhur me situatën politike në vend. General - Illyria. “Komuniteti Mysliman i Shqipërisë vëren me keqardhje që ditët e fundit është shtuar ndjeshëm gjuha e urrejtjes dhe islamofobisë nga individë të ndryshëm, të cilët Questo sito web utilizza Cookie per migliorare l'esperienza utente. “Kush ka, një ta falë e një ta mbajë për vete. Një ditë pas letrës së imzot Frendo reagon edhe Komuniteti Mysliman i Shqipërisë lidhur me situatën politike në vend. Programi fillon në orën 05:30 dhe mbaron në orën Avokati i njohur, Altin Goxhaj, ka publikuar skandalin e radhës, ku kësaj here është i përfshirë Komuniteti Mysliman. Jun 14, 2016 · Komuniteti LGBTI në Shqipëri përkujton viktimat e Orlandos (Foto) Dhjetëra pjesëtarë të komunitetit LGBTI në Shqipëri u mblodhën të martën në sheshin “Nënë Tereza” për të përkujtuar viktimat e të shtënave të përgjakshme në Orlando, që i morën jetën 49 personave. 03. net. Komuniteti Mysliman në zgjedhje, kush janë dy imamët që do sfidojnë Bruçajn Kulture Kryetari aktual i Kominitat Mylsiman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj, do të kandidojë për një mandat të dytë. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë . “Sa herë që ndodh një sulm terrorist, komuniteti mysliman ballafaqohet ose me reagime ndaj tyre ose frikohet nga ndonjë reagim i tillë. Është cenuar parimi i barazisë së armëve dhe kontradiktoritetit në procesin civil. InfoShqip. Reforma në Drejtësi/Komuniteti Mysliman apel politikës: Gjeni rrugën e konsensusit për interesin kombëtar Komuniteti Musliman i Shqipërisë i ka bërë thirrje klasës politike të veprojë më maturi dhe të gjejë konsensusin për reformën në drejtësi në interes të kombit. Gazetari Ferdinand Samarxhi i ftuar në rubrikën “Opinion” ne News 24, ka komentuar zgjedhjet e mbajtura për kreun e Komunitetit Mysliman. Vizita historike e Imamit të Qabes së Madhueshme në Shkodër. Komuniteti Mysliman gërshetoi në Medrese së bashku me lëndët fetare edhe ato shkencore dhe bëri përpjekjet maksimale, që profilin dhe nivelin arsimor në të ta mbante në standardet më të larta të kohës, çka e bëri atë një ndër shkollat më të mira asokohe, por edhe sot. Pikërisht në banesën e tij, ai regjistroi rrëfimin e nuses që vrau TIRANE –Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka përgënjeshtruar letrën e publikuar sot në media, të cilën pretendohej se KMSH ja kishte dërguar prokurorisë, ku e informonte për 28 personat e dyshuar për lidhje me terrorizmin. Aktualisht ne rrethin e Pukes jane te hapura […] Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se Fitër Bajrami do të falet ditën e premte në orën 0600 në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, Tiranë Programi fillon në orën 0530 dhe mbaron në orën 615Së bashku me programin e plotë, Komuniteti Mysliman përcjell edhe urimin e kryetarit të KMSHsë, H Skender Bruçaj për Fitër Bajramin, për të gjithë Komuniteti Mysliman STOP STOP- EMISIONI 87 (SEZONI 4) 31 dhjetor 2018 Viti i Ri, dy shtepi te reja per dy familje ne nevoje! 01/01/2019, 13:13 01/01/2019. Ditën e sotme Bujar Spahiu është zgjedhur kreu i ri i Komunitet Mysliman të Shqipërisë. Ashtu si në çdo zgjedhje për kreun e ri të Komuniteti Mysliman Shqiptar (KMSH), edhe këtë herë, duket se gjithçka po kalohet me pak bujë, dhe po punohet nën rrogoz për zgjedhjet që do të mbahen me 2 mars, fiks pesë vjet që nga zgjedhja e Skënder Bruçajt në krye të KMSH-së. 3% e totalit të popullsisë brenda) Sipas Atllasit Demografik të Shqipërisë (viti 2003), numri i arumunëve është 139. Feb 24, 2018 · Komuniteti Mysliman gërshetoi në Medrese së bashku me lëndët fetare edhe ato shkencore dhe bëri përpjekjet maksimale, që profilin dhe nivelin arsimor në të ta mbante në standardet më të larta të kohës, çka e bëri atë një ndër shkollat më të mira asokohe, por edhe sot. al Komuniteti Mysliman i Shqipërisë. komuniteti mysliman ne shqiperi